ارائه دهنده خدمات

طراحی نما، محوطه و روف گاردن

روف گاردن

در دنیای امروزه با توجه به کاهش سرانه فضای سبز، شاهد سبک جدیدی ازمعماری میباشیم که به عنوان معماری سبز تلقی میشود. در معماری سبز هدف استفاده حداکثری از حداقل فضا های ممکن برای ایجاد فضای سبز است.یکی از بهترین فضاها در هر ساختمان که به طراحی و بالا رفتن سرانه فضای سبز در محیط های ساختمانی و شهری کمک میکند سطح بام هر ساختمان میباشد که با ایجاد یک فضای باز یا نیمه باز منجر به تبدیل بام از یک محیط بدون کاربرد به یک محیط بهینه و کارامد میشود.

روف گاردن

از طرفی نما و محوطه ساختمان نیز میتواند شامل رویکرد طراحی سبز در طراحی معماری خود باشند تا حس خوب و مثبت در بینندگان و مصرف کنندگان را القا کنند.در دنیای امروزه با توجه به کاهش سرانه فضای سبز، شاهد سبک جدیدی از معماری میباشیم که به عنوان معماری سبز تلقی میشود. در معماری سبز هدف استفاده حداکثری از حداقل فضا های ممکن برای ایجاد فضای سبز است.یکی از بهترین فضاها در هر ساختمان که به طراحی و بالا رفتن سرانه فضای سبز در محیط های ساختمانی و شهری کمک میکند سطح بام هر ساختمان میباشد که با ایجاد یک فضای باز یا نیمه باز منجر به تبدیل بام از یک محیط بدون کاربرد به یک محیط بهینه و کارامد میشود.از طرفی نما و محوطه ساختمان نیز میتواند شامل رویکرد طراحی سبز در طراحی معماری خود باشند تا حس خوب و مثبت در بینندگان و مصرف کنندگان را القا کنند.از جهتی دیگر اهمیت طراحی نمای خارجی ساختمان به اندازه‌ای است که به شدت بر روی ارزش ملک و میزان استقبال مخاطبان از بنا تاثیر می‌گذارد. اگر قرار باشد با ساخت و ساز در آینده ساختمان‌ها به فروش برسند، باید نمای ویژه و متفاوتی از سایر بناهاداشته باشند.

طراحی نما

طراحی نما و محوطه خارجی ساختمان بسیار حائز اهمیت است، زیرا این عناصر به عنوان ارتباط دهنده اصلی فضای درونی هر ساختمان با محیط خارجی میباشند. نمای هر ساختمان با هر بیننده ای ارتباط برقرار میکند و درباره کاربری هر ساختمان با بیننده صحبت میکند لذا هر ساختمان بنا به موقعیت قرار گیری خود و نوع کاربری باید به صورت اختصاصی و تخصصی طراحی شود تا بهترین تعامل را با بینندگان و محیط خارجی پیرامون خود برقرار کند.

از جهتی دیگر اهمیت طراحی نمای خارجی ساختمان به اندازه‌ای است که به شدت بر روی ارزش ملک و میزان استقبال مخاطبان از بنا تاثیر می‌گذارد. اگر قرار باشد با ساخت و ساز در آینده ساختمان‌ها به فروش برسند، باید نمای ویژه و متفاوتی از سایر بناهاداشته باشند.

موارد تاثیرگذار در طراحی نمای خارجی ساختمان

پروژه‌های طراحی نمای خارجی ساختمان صرفاً از عهده مهندسان معمار و طراحان ساختمانی برمی‌آید. در بحث طراحی نمای ساختمان، ساختمان هایی با طراحی نمای کلاسیک و مدرن مطرح است. اگرچه طراحی نمای بیرونی طبق سلیقه افراد انجام می‌شود، اما امکان‌پذیر بودن یک پروژه و انتخاب مصالح مورد نیاز، حرف اول را می‌زند.نحوه طراحی نمای بیرونی، نشان دهنده مهارت طراح، نقشه معمار ساختمان و البته سلیقه به کار رفته در آن است.هر اندازه طراحی نمای خارجی ساختمان، دقیق‌تر و جذاب‌تر باشد، موجب زیباتر شدن منطقه ساختمان خواهد شد؛ چه بسا اگر هدف ساخت و ساز، ویلاهای شهرکی یا مجتمع‌های مسکونی متمرکز باشد، این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.عامل دیگری که به شدت در طراحی نمای خارجی ساختمان تاثیرگذار است، مسائل اقتصادی و تامین مصالح به کار رفته در معماری می‌باشد. ارزان بودن یا گران‌تر بودن مصالح ساختمانی در یک بازه زمانی، هنگام ساخت و ساز در پروژه ها نیز، تاثیرگذار خواهد بود.این مسئله مربوط به زمان ساخت ساختمان است؛ اما طراح نمای ساختمان باید این مسئله را در نظر داشته باشد که برای هر ساختمان در هر بازه زمانی ، ممکن است شرایط تغییر کند؛ بنابراین مدیریت بحران الزامی خواهد بود.یکی دیگر از عواملی که در طراحی نمای خارجی ساختمان تاثیرگذار است، موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی ساختمان می‌باشد.طراحی نمای بیرونی برای ساختمان‌های ویلایی که در مناطق شمال کشور با رطوبت و بارندگی زیاد قرار دارند و یا ساختمان هایی که در مناطق گرم و خشک طراحی میشوند، باید متناسب با همان شرایط اقلیمی انجام می‌شود.مصالح مناسب برای ساخت نمای خارجی ساختمان یک برنامه دقیق و استراتژی مناسب برای طراحی نمای خارجی ساختمان دقیقاً مشخص می‌کند که از چه مصالحی باید درکدام قسمت استفاده کنید. به طور کلی کامپوزیت‌ها برای نمای خارجی ساختمان های مسکونی توصیه نشده‌اند و این مطابق با استانداردهای طراحی شهری و معماری است.اگرچه زیباسازی نمای خارجی ساختمان‌ها بسیار اهمیت دارد، اما برخی از سنگ‌های ساختمانی برای نصب در نمای بیرونی مناسب نیستند؛ چرا که به شدت آسیب می‌بینند.  همچنین در سال‌های اخیر انواع آجرنما با فناوری‌های مواد افزودنی مقاوم ارائه شده است که بسیار برای نمای خارجی مناسب و ایده‌آل هستند.نحوه قرار گرفتن پنجره‌ها و نورگیرها و همچنین ستون‌ها و سایر تزئینات نمای بیرونی در طراحی نمای خارجی ساختمان مشخص می‌شود.اصول مهم در طراحی نمای خارجی ساختمان یکی از متداول‌ترین سبک‌های طراحی نمای خارجی ساختمان که با آن روبرو هستیم با نام سبک طراحی مدرن شناخته می‌شود.طراحی مدرن از اصول معماری مدرن پیروی می‌کند. معماری مدرن، از خطوط منحنی و شکل‌های غیر منتظم برای زیباتر کردن نمای بیرونی بهره می‌گیرد. ساختمان‌هایی که از نظر ظاهری، غیر عادی و عجیب و غریب به نظر می‌رسند، شیوه‌های طراحی مدرن برای آن‌ها به کار رفته است.یکی دیگر از سبک‌هایی که در طراحی نمای خارجی ساختمان به کار می‌رود، ساختمان‌های ساخته شده از شیشه کامل است. نمای شیشه‌ای به ویژه برای ساختمان‌های تجاری و اداری، بسیار شیک ومورد استقبال هستند.به دلیل اینکه شیشه می‌تواند بازتاب نور را در هر جهت فراهم کند، به نحوه قرار گرفتن اضلاع ساختمان در هر جهت باید به شدت دقت کرد. همچنین برای طراحی نمای شیشه‌ای در بیرون از ساختمان، زاویه‌ها و ناهمواری های ساختمان بسیار اهمیت دارند.